Wiadomości

Senat odrzucił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Senat odrzucił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r; teraz stanowisko to trafi do Sejmu.

Senatorowie w stosunku 50 do 35 zdecydowali o odrzuceniu w całości specustawy ​o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku. Jeden senator wstrzymał się od głosowania. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ogłosił przerwę w obradach do jutra do godziny 10. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Do odrzucenia w Sejmie stanowiska Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów – o jeden głos więcej, niż wszystkich pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się). Obecnie klub PiS liczy 235 posłów, spośród których 18 to posłowie koalicyjnego Porozumienia. Wciąż nie wiadomo, jak potoczą się losy projektu w Sejmie, ponieważ parta Jarosława Gowina jest podzielona.

Ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. została uchwalona przez Sejm 6 kwietnia z inicjatywy PiS i przewiduje, że głosowanie w tegorocznych wyborach prezydenckich ma być tylko korespondencyjne.

/Radio Maryja, RMF FM/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!