Wiadomości

Senat nie uchylił immunitetu marszałka Grodzkiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tomasz Grodzki nie usłyszy prokuratorskich zarzutów. W środę wieczorem Senat nie wyraził zgody na uchylenie jego immunitetu. 52 senatorów opowiedziało się przeciwko wnioskowi prokuratury, 47 było za. Podczas debaty nad wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu Grodzkiemu senatorowie PiS pytali dlaczego dopiero teraz, tj. po ponad 400 dniach, sprawa jest rozpatrywana. Pytano także czym różni się wniosek prokuratury z końca kwietnia – obecnie rozpatrzony – od wniosku z końca grudnia ubiegłego roku. Jak podkreślali, prokuratorzy stwierdzili bowiem, że są identyczne.

Przed głosowaniem Grodzki odpowiadał na pytania senatorów. Wielokrotnie podkreślał, że nigdy nie przyjął pieniędzy od pacjentów.

– Wiele rzeczy można o mnie powiedzieć, ale myślę, że nie można powiedzieć, że jestem idiotą i będąc dyrektorem i ordynatorem dopominałem się jakichkolwiek wpłat pieniędzy. Stanowczo podkreślam: nigdy nie przyjąłem żadnej łapówki od pacjentów – oświadczył Grodzki.

Na początku rozpatrywania wnoisku szef senackiej komisji regulaminowej senator Sławomir Rybicki (KO) przedstawił przebieg wtorkowego posiedzenia komisji regulaminowej. Nie przedsawił jednak zarzutów , które sformułowała prokuratura. Senatorowie PiS: wicemarszałek Senatu Marek Pęk, Jerzy Czerwiński i Włodzimierz Bernacki pytali sprawozdawcę, czemu nie udostępnił wszystkim senatorom treści wniosku prokuratury, ani nie poinformował senatorów jak mogą się z nim zapoznać. Mówili, że trudno oczekiwać, że w tej sytuacji zagłosują w sprawie uchylenia immunitetu, nie wiedząc, co dokładnie zarzuca Grodzkiemu prokuratura.

W odpowiedzi usłyszeli, że mogli zapoznać się z wnioskiem w sekretariacie komisji, gdzie był udostępniony do wglądu. Przewodniczący komisji stwierdził także, że sprawa ma charakter polityczny a prokuratura ograniczone zaufanie.

Dzień wcześniej senacka Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich zajęła się we wtorek wnioskiem o uchyleniem immunitetu marszałka Grodzkiego.

O zgromadzonym materiale dowodowym ws. Grodzkiego mówił szef Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, prok. Artur Maludy.

– 20 z tych osób, przesłuchanych w charakterze świadka (…) zeznało, że albo sami, albo ich krewni, wręczyli Tomaszowi Grodzkiemu korzyści majątkowe w postaci pieniędzy w związku z prowadzonym lub planowanym leczeniem w szpitalu Szczecin-Zdunowo – powiedział prokurator.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!