Wiadomości

Sejm poparł kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sejm powołał w czwartek Bartłomieja Wróblewskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości, na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To już czwarta próba wyboru nowego RPO. Zgodnie z przepisami kandydat wybrany przez Sejm musi jeszcze zostać zaakceptowany przez Senat.

Za kandydaturą Bartłomieja Wróblewskiego głosowało 240 posłów, 201 było przeciwko, a 11 osób wstrzymało się od głosu.

Za powołaniem Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko RPO opowiedziało się 240 posłów. Przeciw było 201, a 11 wstrzymało się od głosu. Pozostali kandydaci – Sławomir Patyra popierany przez KO i PSL – oraz wystawiony przez Lewicę Piotr Ikonowicz, nie uzyskali poparcia większości Sejmu.

Jak wynika z informacji podanych na stronie Sejmu, 231 członków klubu PiS poparło Wróblewskiego. Żaden nie głosował przeciw, jednak trzech wstrzymało się od głosu. To sam ubiegający się o urząd Bartłomiej Wróblewski, Michał Wypij (Porozumienie) oraz Wojciech Maksymowicz, który poinformował wcześniej o opuszczeniu klubu PiS.

Posła PiS poparło też 6 parlamentarzystów Konfederacji. Wśród nich: Robert Winnicki, Dobromir Sośnierz oraz Jakub Kulesza. Ponadto Wróblewski uzyskał poparcie 2 posłów Kukiz’15 – Jarosława Sachajko oraz Stanisława Żuka. Kandydata poparł także poseł niezależny Lech Kołakowski (jesienią opuścił klub PiS).

Wymaganej większości głosów nie uzyskał kandydat KO i PSL prof. Sławomir Patyra oraz kandydat Lewicy Piotr Ikonowicz – wcześniej obu negatywnie zaopiniowała sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

/dorzeczy.pl. Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!