Wiadomości

Sędziowie SN nie wiedzą, jak zwrócić odprawy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sędziowie, którzy wrócili do Sądu Najwyższego, nie mogą zwrócić odpraw, bo minister sprawiedliwości nie przygotował odpowiednich przepisów – informuje RMF FM.

Radio przypomina, że znowelizowana ustawa o SN zobowiązuje sędziów tego sądu do zwrócenia świadczeń związanych z przejściem w stan spoczynku. W przypadku prezesów izb Józefa Iwulskiego i Stanisława Zabłockiego mowa o kwocie prawie 170 tys. złotych.

Jak wyjaśnia RMF FM, w noweli ustawy o Sądzie Najwyższym zapisano, że instrukcja, jak i kiedy oddać pieniądze, zostanie zawarta w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości. Tego dokumentu – według radia – jeszcze nie ma.

Rozgłośnia ustaliła, że jeden z sędziów SN zwrócił swoją odprawę w całości, nie czekając na jakiekolwiek wytyczne z resortu. Zrobił to bez podstawy prawnej i wprawił w konsternacje służby finansowe sądu.

Według informacji RMF FM w ministerstwie Zbigniewa Ziobry dopiero trwają prace nad przygotowaniem stosownego rozporządzenia, które uszczegółowi kwestie zwrotu odpraw przez sędziów SN – czytamy na stronie internetowej RMF24.

Nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym opublikowano w Dzienniku Ustaw 31 grudnia 2018 roku. Na mocy nowych przepisów wszyscy sędziowie SN i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli na emeryturę na podstawie wcześniejszych przepisów, zostają z mocy prawa przywróceni do pełnienia urzędu, a ich kadencje uznaje się za nieprzerwaną.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!