Wiadomości

SDP domaga się wyjaśnień od TVN24 w sprawie materiału o neonazistach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zarząd Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zadał pytania redaktorowi naczelnemu TVN24 w sprawie materiału wyemitowanego 20 stycznia 2018. SDP pragnie dowiedzieć się z jakich powodów stacja zwlekała z jego publikacją.

Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i “ołtarzyk” ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów “za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę” i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy. Materiały mają pochodzić z kwietnia 2017 roku. Stacja wyemitowała reportaż 20 stycznia 2018 roku.

W związku z wyemitowanym przez Pana stację reportażem p.t. „Z kamerą wśród polskich neonazistów” Zarząd Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich uprzejmie prosi o wyjaśnienie:

a. podstawy prawnej, w oparciu o którą Redakcja zataiła fakt popełnienia przestępstwa (wg. informacji podanych przez TVN24, do przestępstwa doszło w kwietniu 2017r., tymczasem emisja materiału miała miejsce 20 stycznia 2018r.

b. kto podjął decyzję o wielomiesięcznym przetrzymaniu materiału i niepoinformowaniu organów ścigania

c. szczegółów śledztwa dziennikarskiego – jakie czynności podjęła Redakcja, jakie były etapy śledztwa i czego dotyczyły, ile osób prowadziło śledztwo, jakie kwalifikacje dziennikarskie reprezentują pracownicy wydelegowani do tych prac i kto nadzorował produkcję całego reportażu.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!