Wiadomości

PO stać będzie na straży niemieckich interesów? Schetyna: Reparacje Polakom się nie należą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gościem red. Roberta Mazurka na antenie RMF FM w czwartek był Grzegorz Schetyna z Platformy Obywatelskiej. Zdaniem polityka, relacje Polski z Niemcami to “kluczowa kwestia”, a sprawa reparacji rzekomo została “zamknięta” w 1953 r. – To bardzo odważna deklaracja, że PO nie wróci do tego tematu. Myślę, że ona się odbije pewnym echem – podsumował Robert Mazurek.

– Czy Platforma będzie domagała się od Niemiec reparacji wojennych? – spytał byłego szefa PO red. Mazurek.

– To jest krytyczna, kluczowa kwestia: nasze relacje z Niemcami dzisiaj i po wygranych wyborach. Od tego zależy przyszłość Unii Europejskiej, nasza w niej pozycja. Uważam, że fatalne relacje z Niemcami teraz, bardzo złe relacje z Niemcami, że one muszą być odbudowane. Chcemy wrócić i wrócimy do tego, żeby Trójkąt Weimarski, czyli trójkąt Paryża, Berlina i Warszawy miał wpływ na politykę europejską – odparł Grzegorz Schetyna.

– A teraz proszę odpowiedzieć na moje pytanie – nie odpuszczał redaktor.

– Uważam, że ta sprawa reparacji, zresztą Niemcy o tym bardzo wyraźnie mówią, że ta sprawa – potwierdzają to dokumenty i historia: sprawa reparacji została zamknięta w 1953 roku – padła odpowiedź.

– Czyli Platforma nie będzie domagała się od Niemców reparacji? – spytał zaskoczony redaktor Mazurek.

– Nie uważam, żeby przyszły rząd złożony z ugrupowań demokratycznych wrócił do sprawy reparacji, ponieważ to, co robi dzisiaj komisja Mularczyka i Kaczyńskiego, jest tylko grą dla polityki wewnętrznej – odparł Schetyna.

– To bardzo ważna deklaracja: Platforma nie będzie domagać się od Niemiec reparacji wojennych – podkreślił red. Mazurek.

– Potrzebujemy odbudowy relacji z Niemcami i wspólnej walki o to, żeby Niemcy były dla Polski partnerem, a nie wrogiem czy przeciwnikiem, jak chce tego PiS – tłumaczył polityk.

– Za cenę reparacji wojennych? – nie dowierzał redaktor.

– Nie ma tej ceny. Ta cena została zapłacona decyzją związku sowieckiego w 1953 roku. Ona została zamknięta – powtórzył były przewodniczący PO.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!