Wiadomości

Satelity obserwacyjne dla Wojska Polskiego. Podpisano umowę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministrowie obrony Polski i Francji podpisali umowę na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce. Jak podkreślono, satelity zwiększą zdolności Wojska Polskiego w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelity obserwacyjne, działające w ramach 🇫🇷-🇵🇱 konstelacji.

– Mieliśmy okazję zatwierdzić dziś umowę w sprawie wyposażenia Wojska Polskiego w satelity rozpoznawcze. To dobra okazja do wzmocnienia zdolności do wczesnego rozpoznawania zagrożeń – stwierdził wicepremier – minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Cieszę się, że we współpracy z Francją wzmacniamy Wojsko Polskie. W zasadzie już od podpisania umowy Polska będzie miała dostęp do danych rozpoznawczych z francuskiej konstelacji. Umowa dotyczy pozyskania dwóch satelitów oraz utworzenia stacji naziemnej – dodał minister Błaszczak.

Całkowita wartość umowy wynosi ok. 575 mln Euro netto (czyli ok. 2,7 mld PLN netto), a wyniesienie polskich satelitów w kosmos ma zostać zrealizowane do 2027 roku. Niezależnie od tego, już od 2023 roku Siły Zbrojne RP mają otrzymać dostęp do zasobów obecnie funkcjonującej konstelacji dwóch satelitów Pléiades Neo.

Dzięki satelitom możliwe będzie pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego z dokładnością do 30 cm, a działanie w ramach konstelacji pozwoli na zobrazowanie znacznie większego obszaru Ziemi, niż jest to możliwe w przypadku jednego państwa.

Zgodnie z zawartą umową Siły Zbrojne RP pozyskają dwa satelity obserwacyjne wraz z segmentem naziemnym, które zostaną wykonane przez firmę Airbus Defence & Space. Pozwoli to na w pełni autonomiczną kontrolę nad konstelacją oraz bieżące zadaniowanie satelitów zgodnie z potrzebami Wojska Polskiego oraz innych polskich instytucji i jednostek administracji publicznej.

Pierwszy satelita Pléiades Neo (o numerze 3) został wystrzelony 28 kwietnia 2021 roku, a drugi (o numerze 4) 16 sierpnia 2021 roku. Początkowo zakładano, że konstelacja będzie liczyła 4 satelity. Dwa kolejne satelity Pléiades Neo (trzeci o numerze 5 i czwarty o numerze 6) miały zostać wystrzelone kilka dni temu tj. 21 grudnia br., jednak wynosząca je rakieta Vega C podczas lotu Flight VV22 uległa awarii i satelity uległy zniszczeniu co oznacza, że konstelacja obecnie nadal składa się z dwóch satelitów. Satelity tego typu zostały zaprojektowane do użytkowania przez okres 10 lat, na orbicie znajdującej się na wysokości 620 km nad ziemią.

/Polska Zbrojna, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!