Wiadomości

Satelity dla Wojska Polskiego. Dziś podpisanie umowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

We wtorek (27 grudnia br.) o godz. 13.00 w Warszawie (ul. Klonowa 1), Mariusz Błaszczak, wicepremier – minister obrony narodowej, spotka się z Sébastienem Lecornu, ministrem obrony Francji. Podczas spotkania zostanie zawarta umowa na dostawę 2 satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce.

Satelity zwiększą zdolności Wojska Polskiego w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelity obserwacyjne, działające w ramach francusko-polskiej konstelacji. Dzięki nim możliwe będzie pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego z dokładnością do 30 cm, a działanie w ramach konstelacji pozwoli na zobrazowanie znacznie większego obszaru Ziemi, niż jest to możliwe w przypadku jednego państwa.

Ministrowie obrony omówią również współdziałanie w ramach formatów międzynarodowych: Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej oraz Grupy Wyszehradzkiej a także kwestie dwustronnej współpracy wojskowej. Poruszą także tematy dotyczące implementacji Kompasu Strategicznego, a także sytuacji bezpieczeństwa w regionie ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla Ukrainy, broniącej się przed rosyjską agresją.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!