Wiadomości

Satanista skazany za zniszczenie kapliczki i figurki Matki Bożej w Szczecinie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rok bezwzględnego więzienia za profanację symboli religijnych. Sąd Okręgowy w Szczecinie wydał nieprawomocny wyrok w sprawie 40-latka, który zniszczył kapliczkę i figurkę Matki Bożej w parafii na szczecińskich Pomorzanach – informuje TVP3 Szczecin.

Zdarzenie miało miejsce w czerwcu zeszłego roku. Zniszczona została kapliczka i figurka Matki Bożej w parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie.

– Nie jest to w porządku, nie można tak robić. Każdy wyznaje swoją religię i trzeba mieć do niej szacunek – komentuje jedna ze szczecinianek. Szacunku nie miał 40-letni Robert N., który sprayem wymalował na świętych figurach satanistyczne znaki.

– Dopuścił się znieważenia uczuć religijnych poprzez to, że naniósł czerwoną farbą znaki odwróconego krzyża, pentagramu na kapliczce i figurce Matki Boskiej, czym obraził uczucia religijne parafian, księży, zakonnic – tłumaczy Michał Tomala z Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Szczeciński sąd skazał sprawcę na rok bezwzględnego więzienia. 40-latek musi też zapłacić na rzecz parafii nawiązkę w wysokości 2 tys. zł. Jak zaznaczają przedstawiciele stowarzyszenia Fidei Defensor, którzy od początku zajmowali się tą sprawą – to jeden z najsurowszych wyroków, jaki zapadł w sprawach za obrazę uczuć religijnych.

– To jest jeden z wyroków prewencyjnych, ponieważ artykuł 196. Kodeksu karnego nie zawsze jest uruchamiany, chociaż są ku temu ewidentne wskazówki. Jesteśmy zadowoleni, że takie wyroki padają – powiedział Adam Surmacz, prezes stowarzyszenia Fidei Defensor.

W dniu ataku na szczecińską parafię 40-latek dopuścił się też kolejnych zniszczeń.

– Pozostałe czyny polegały na tym, że mężczyzna okrasił swoją działalnością artystyczną poprzez naniesienie różnego rodzaju napisów na elewację budynków, należących do poszczególnych spółdzielni mieszkaniowych – mówi Tomala. Za to sąd wymierzył mu karę grzywny w wysokości 4 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocn

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!