Wiadomości

Sasin i Moskwa lecą do USA ws. budowy elektrowni atomowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W najbliższy weekend Jacek Sasin i Anna Moskwa mają lecieć do USA, aby ustalić ostatnie szczegóły dot. budowy pierwszego bloku elektrowni atomowej w Polsce – czytamy na portalu dorzeczy.pl.

“Na miejscu dojdzie do spotkania polskiej delegacji z sekretarz energii USA Jennifer Granholm. W USA mają zostać ustalone ostatnie szczegóły dotyczące kontraktu na budowę pierwszego bloku elektrowni jądrowej, którego wykonawcą będzie amerykański Westinghouse” – podaje serwis Business Insider Polska.

Ogłoszenie, że to właśnie Westinghouse wybuduje elektrownię, ma nastąpić w najbliższych dniach. “Co ciekawe, wybór Amerykanów jako wykonawcy pierwszego bloku jądrowego miał zostać ogłoszony już w tym tygodniu, ale ostatecznie wydarzenie to się przesunęło. Najprawdopodobniej wizyta wicepremiera oraz odpowiadającej za obszar energii minister pozwoli postawić kropkę nad i w kwestii wyboru dostawcy technologii” – czytamy.

Pierwsza elektrownia atomowa w naszym kraju stanie w Lubiatowie. USA przekazały ofertę dotyczącą budowy w Polsce reaktorów jądrowych – podała “Rz” w połowie września. “Amerykańska oferta, którą przedkładają Polsce Amerykanie, dotyczy budowy reaktorów Westinghouse typu AP1000. Cztery tego typu jednostki w Chinach. Kolejne dwie, mimo opóźnień, mają ruszyć w najbliższych miesiącach w USA” – napisała “Rzeczpospolita”.

Dziennik podał, że dokument zawiera także strategiczne ramy współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Polską w zakresie cywilnej energetyki jądrowej. Raport to wypełnienie polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej, która została podpisana w październiku 2020 r.

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!