Felietony

Samice małp bonobo pomagają swoim synom w rozrodzie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Samice małp bonobo ułatwiają swoim synom dostęp do atrakcyjnych partnerek i chronią ich przed potencjalną konkurencją. W ten sposób zwiększają ich szansę na potomstwo – wynika z badania zamieszczonego w „Current Biology”.

Naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka (Niemcy) obserwowali małpy bonobo żyjące dziko w Demokratycznej Republice Konga oraz szympansy zamieszkujące Ugandę, Tanzanię i Wybrzeże Kości Słoniowej.

Ustalili, że samice obu gatunków małp chętnie występują w obronie swoich synów w sytuacji konfliktów z innymi samcami. Jednak tylko samice małp bonobo aktywnie działają na rzecz sukcesu rozrodczego swoich męskich potomków.

Badacze zauważyli, że samice małp bonobo strzegą swoich synów podczas wysiłków kopulacyjnych oraz przerywają zaloty innym samcom. Ponadto troskliwe matki, wykorzystując swoją pozycję społeczną, ułatwiają synom dostęp do miejsc, gdzie łatwo spotkać atrakcyjne partnerki. Pomagają im też uzyskać wyższe miejsce w hierarchii, co również przekłada się na potencjalny sukces rozrodczy.

„Po raz pierwszy mogliśmy pokazać, jaki wpływ ma obecność matki na bardzo istotną męską cechę, jaką jest płodność. Byliśmy zaskoczeni, gdy zobaczyliśmy, że matki mają tak silny, bezpośredni wpływ na liczbę wnucząt” – komentuje prymatolog dr Martin Surbeck, jeden z autorów badania.

Podobnych zachowań nie obserwuje się u zwykłych szympansów. Być może dlatego, że w ich społecznościach dominującą rolę odgrywają przedstawiciele płci męskiej.

Co ciekawe, samice bonobo nie dbają tak bardzo o swoje córki. Nie pomagają im w szukaniu partnera ani nawet w wychowywaniu dzieci.

„W systemie społecznym małp bonobo córki odłączają się od pierwotnej grupy, a synowie zostają. Nieliczne córki, które zostają w społeczności, nie otrzymują specjalnej pomocy od matek” – mówi dr Surbeck.

Więcej szczegółów na temat badania można znaleźć pod adresem:

https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(19)30338-0.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!