Wiadomości

Sałatki z pasożytami w McDonald’s – kilkudziesięciu zarażonych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Co najmniej 61 osób w siedmiu amerykańskich stanach zachorowało na cyklosporozę, chorobę pasożytniczą wywołaną przez gatunki pasożytniczych pierwotniaków. Pasożyty odkryto w sałatkach z McDonald’s.

Federalna agencja zajmującą się kontrolą branży gastronomicznej Food and Drug Administration (FDA) wskazała, że sieć popularnych fast foodów wstrzymała sprzedaż sałatek, ale liczba zakażonych osób może wzrosnąć.

Ustalono, że sałatki zawierające pierwotniaki Cyclospora cayetanensis sprzedawano w stanach Iowa, Illinois, Minnesota, Missouri, Nebraska, Południowa Dakota i Wisconsin. FDA podejrzewa, że potrawa mogła trafić do nawet 3 tysięcy restauracji w 14 stanach.

W czerwcu pierwotniaki odkryto w warzywach jednego z największych producentów żywności w USA Del Monte Foods. W czterech stanach (Iowa, Minnesota, Wisconsin i Michigan) zaraziło się nimi 227 osób. FDA uważa, że nie ma dowodów, iż obie epidemie mają ze sobą związek.

Objawy cyklosporozy to m.in. biegunka, bóle brzucha, utrata apetytu, nudności. Choroba w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!