Wiadomości

Sąd wydał wyrok ws. “urodzin Hitlera” w lesie pod Wodzisławiem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mateusz S., główny oskarżony, został skazany na karę łączną roku więzienia, warunkowo zawieszając jej wykonanie. Na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu sąd skazał Krystiana Z., który usłyszał zarzuty dotyczące propagowania nazizmu w lesie w Wodzisławiu oraz podczas dwóch edycji festiwalu Orle Gniazdo, a na 8 miesięcy w zawieszeniu – Dawida K., oskarżonego o publiczne propagowanie nazistowskiego ustroju podczas “obchodów” urodzin Hitlera i na koncercie w Boguszowicach. Pozostali oskarżeni zostali skazani na kary od 3 miesięcy do pół roku więzienia w zawieszeniu. Wyrok nie jest prawomocny.

Prokurator wniosła o wymierzenie oskarżonym kar bezwzględnego więzienia – od 8 miesięcy do 1 roku i 4 miesięcy. Obrona domagała się uniewinnienia przekonując, że impreza nie miała publicznego charakteru, tylko prywatny, a zatem – w myśl Kodeksu karnego – udział w niej nie podlega odpowiedzialności karnej. Obrońcy przekonywali też, że osoby, odpowiadające w procesie nie propagowały nazizmu, a ich spotkanie było “żartem”, “happeningiem”, “zabawą”, zorganizowaną w gronie znajomych.

Najsurowszej kary, roku i 4 miesięcy więzienia, prokurator domagała się dla Mateusza S. Poza propagowaniem nazistowskiego ustroju państwa podczas “obchodów” w Wodzisławiu usłyszał on zarzuty dotyczące podobnych zachowań – na festiwalu Orle Gniazdo oraz podczas koncertu w rybnickiej dzielnicy Boguszowice. S. odpowiadał także za nielegalne posiadanie amunicji.

Ostatecznie Sąd podzielił stanowisko prokuratury, że “obchody” urodzin zostały zorganizowane w publicznym i często odwiedzanym przez mieszkańców miejscu, a organizator musiał mieć świadomość, że przebieg imprezy będzie widziany przez inne osoby.

/interia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!