Wiadomości

Sąd skazał sprawcę dewastacji pomnika partyzantów NSZ w Milówce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Grzywnę w wysokości 1 tys. zł musi zapłacić Mirosław D., który oblał czerwoną farbą stojący w Milówce monument upamiętniający żołnierzy NSZ z oddziału Antoniego Bieguna. Tak zadecydował w środę bielski sąd okręgowy, który rozpatrywał apelację w tej sprawie.

Bielski sąd zmienił w ten sposób decyzję niższej instancji z Żywca. Sąd rejonowy w październiku ub.r. uznał, że Mirosław D. znieważył pomnik, ale warunkowo umorzył sprawę na czas próby wynoszący rok. D. musi także naprawić szkodę, która została wyceniona na 1,2 tys. zł. Decyzja bielskiego sądu jest prawomocna.

Obelisk, odsłonięty w 2015 r., poświęcony jest żołnierzom NSZ z oddziału Antoniego Bieguna “Sztubaka”, którzy po II wojnie działali w zgrupowaniu Henryka Flamego “Bartka” walcząc na Żywiecczyźnie z władzą komunistyczną. 2 marca ub.r. został oblany czerwoną farbą. Policjanci po kilku dniach zatrzymali 49-latka. Usłyszał zarzut znieważenia pomnika oraz zniszczenia mienia.

Więcej:
https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/592586,milowka-pomnik-zolnierze-wykleci-sztubak-wandale-ipn.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!