Wiadomości

Sąd Rejonowy w Goeteborgu odmówił wydania Polsce Stefana Michnika

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd Rejonowy w Goeteborgu odmówił wydania polskim władzom byłego stalinowskiego sędziego Stefana Michnika.

Sędzia Robert Eneljung przychylił się do wcześniejszej oceny szwedzkiej prokurator Ulriki Bentelius Egelrud, która we wniosku do sądu napisała, że „nie ma możliwości wydania Polsce Stefana Michnika”. Zwróciła ona uwagę na jego szwedzkie obywatelstwo oraz wystąpienie przedawnienia zarzucanych mu czynów, jakie mają być podstawą zastosowania Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA).

W uzasadnieniu sąd napisał, że wszystkie przestępstwa, jakie według Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie popełnił Stefan Michnik, musiały zostać popełnione w latach 1951-1953 lub niedługo później. Oznacza to – jak podkreślono w protokole – że na podstawie obowiązujących w Szwecji do 1 lipca 2014 roku przepisów, domniemane zbrodnie Stefana Michnika uległy przedawnieniu w 1978 roku lub po upływie 25 lat od daty ich dokonania.

– Obecnie obowiązujące (w Szwecji) zasady, mówiące, że niektóre poważne przestępstwa nigdy nie ulegają przedawnieniu, nie mają zastosowania w przypadku przestępstw, które uległy przedawnieniu już wcześniej — stwierdził sędzia Eneljung.

– Wszystkie przestępstwa uległy zatem według szwedzkiego prawa przedawnieniu — podkreślił.

Kilka dni temu szwedzka prokuratura zwróciła się do Sądu Rejonowego w Goeteborgu z wnioskiem o wydanie polskim władzom byłego sędziego Stefana Michnika, brata Adama Michnika.

Stefan Michnik w latach 50. pełnił funkcję sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego (WSR) w Warszawie. Jest podejrzany o popełnienie 93 przestępstw, w tym wydawania bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci oraz kary długoletniego więzienia. Były sędzia okresu stalinowskiego ma w tej chwili 90 lat.

Jak podkreśla IPN, „Stefan Michnik, mający nadal obywatelstwo polskie, nie posiada w Polsce miejsca stałego pobytu, mieszka obecnie na terytorium Królestwa Szwecji i co najmniej od 2008 r. unika jakichkolwiek kontaktów zarówno z przedstawicielami polskiego wymiaru sprawiedliwości, jak też z właściwą placówką dyplomatyczną RP; zaprzestał ponadto odbioru korespondencji kierowanej doń w niniejszym śledztwie”.

Czytaj też:

IPN przedstawił nowe zarzuty wobec Stefana Michnika

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!