Wiadomości

Sąd odmówił ograniczenia władzy rodzicielskiej małżeństwu, które nie zaszczepiło dziecka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd Rejonowy w Inowrocławiu w czwartek nie stwierdził przesłanek do ograniczenia władzy rodzicielskiej małżeństwu, które nie zgodziło się na obowiązkowe szczepienia córeczki zaraz po porodzie. W ocenie sądu odmowa wynikała z „usprawiedliwionej troski o dobro dziecka”.

W ustnym uzasadnieniu sędzia Wiesława Mikołajczak podkreśliła, że ta sprawa nie dotyczyła tego, czy w ogóle szczepić dzieci, bo taki obowiązek wynika z Ustawy o obowiązkowych szczepieniach. 

Dotyczyła jednak tego czy odmowa przez rodziców wykonania szczepienia stanowiła zagrożenie dla jego zdrowia, czy też wynikała z usprawiedliwionej troski o dobro dziecka. 

– W tej konkretnej sprawie sąd został przekonany, również zaświadczeniami lekarskimi, wyjaśnieniami uczestników postępowania, że rodzice odmówili wykonania szczepień z uwagi na usprawiedliwione obawy wynikające ze stanu zdrowia dziecka, a dziecko od początku po urodzeniu chorowało. Zostało przedłożone zaświadczenie do lekarza neurologa o odroczeniu wykonania szczepień dziecka, co oznacza, że rzeczywiście te obawy były usprawiedliwione – powiedziała sędzia. 

Jak wyjaśniła sędzia, oznacza to też, że rodzice odmawiając szczepienia dbali o dobro własnego dziecka.

– W związku z tym sąd na ten moment nie widzi potrzeby ingerencji w jakikolwiek sposób w sprawowanie władzy rodzicielskiej, uznając, że ta władza jest sprawowana w sposób należyty – wskazała sędzia. 

Postępowanie toczyło się z wyłączeniem jawności; w roli męża zaufania wstąpił m.in. poseł Paweł Skutecki (Kukiz’15). 

W czasie rozprawy przed sądem obyła się pikieta Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „Stop – NOP” z udziałem około 100 osób.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!