Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę na odmowę wpisu do polskich ksiąg obcego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice są wpisane dwie kobiety. To na kanwie tej sprawy NSA wydał wcześniej uchwałę, że niemożliwe jest wpisanie w polskim akcie zamiast ojca rodzica, który nie jest mężczyzną.
– Skład siedmiu sędziów udzielił odpowiedzi na pytanie i podjął uchwałę, w której wyraźnie uznał, że nasze przepisy nie dopuszczają transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci – wskazała w uzasadnieniu wyroku sędzia Małgorzata Masternak-Kubiak. Dodała, że „dla składu orzekającego stanowisko wyrażone w tej uchwale jest wiążące”.
W związku z uchwałą skład NSA nie mógł wystąpić z pytaniem do Trybunału Sprawiedliwości UE. Wnioskowały o to pełnomocniczki kobiety, która się poskarżyła, a także przedstawicielka Rzecznika Praw Obywatelskich.
– Będą być może takie inne sprawy przed sądem administracyjnym i być może inne składy z takim pytaniem prawnym będą mogły wystąpić. Nas zdecydowanie wiąże stanowisko zawarte w tej uchwale – mówiła sędzia Masternak-Kubiak.
Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego jest prawomocne.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!