Wiadomości

Sąd nie dopatrzył się złamania prawa przez “totalnych” robiących rozróbę pod Sejmiem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd uniewinnił 13 osób obwinionych o popełnienie wykroczeń podczas protestów przed Sejmem w grudniu 2016 roku. Chodziło o uczestniczenie w zgromadzeniu mimo jego rozwiązania oraz o blokowanie przejazdu drogą publiczną.

– Obwinieni przyszli skorzystać z prawa, które gwarantuje im konstytucja. Trudno zrozumieć działania polegające na ograniczeniu im tego prawa – powiedział na sali sądowej sędzia Łukasz Biliński.

Zdaniem sędziego obwinieni nie mogli popełnić wykroczenia polegającego na uczestniczeniu w zgromadzeniu mimo jego rozwiązania, ponieważ – jego zdaniem – decyzja komendanta stołecznego policji o rozwiązaniu zgromadzenia nie miała mocy prawnej. Sędzia zaznaczył, że taka decyzja powinna zawierać podstawowe elementy, takie jak uzasadnienie oraz wcześniejsze ostrzeżenia o możliwości rozwiązania.

Sędzia Biliński zaznaczył także, że uczestnicy demonstracji nie popełnili również wykroczenia polegającego na tamowaniu ruchu, ponieważ – jak dodał – zgromadzenia spontanicznego nie można traktować jako blokowania przejazdu drogą publiczną.

Reprezentujący obwinionych mec. Jarosław Kaczyński powiedział, że wyrok jest „sprawiedliwy i spodziewany”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!