Wiadomości

Sąd federalny uznał ograniczenia dotyczące posiadania broni w Kalifornii za niekonstytucyjne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W stanie Kalifornia wprowadzono zakaz posiadania broni szturmowej. Sąd federalny uznał jednak takie pomysły za niezgodne z amerykańską konstytucją. Sędzia okręgowy Roger Benitez z San Diego uzasadnił swoje orzeczenie w dokumencie liczącym 94 strony. Uznał, że zakaz posiadania „broni szturmowej” wprowadzony przez władze stanowe, stanowi przekroczenie i naruszenie drugiej poprawki do Konstytucji.

Zakazana dotąd w Kalifornii „broń szturmowa” to nie wojskowe bazooki, haubice, czy karabiny maszynowe. Sędzia Benitez przypomniał, że broń palna uznawana za „broń szturmową”, to zwyczajne, popularne i nowoczesne karabiny (chodzi tu głównie o popularny cywilny model AR-15). Porównał je nawet do szwajcarskich scyzoryków które używane są w armii, ale też mają szerokie zastosowanie cywilne.

Dlatego państwo nie może „wymuszać na obywatelach USA wyboru broni”. Orzeczenie to uderza w 30-letni zakaz, który sędzia nazwał „nieudanym eksperymentem”. „Kalifornia może z pewnością przyjąć politykę, zgodnie z którą nowoczesny karabin jest niebezpieczny w rękach przestępcy”, ale odebranie prawa do posiadania nowoczesnych karabinów wszystkim obywatelom to już naruszenie Drugiej Poprawki, która stanowi tarczę ochronną przed narzuceniem takich rozwiązań.

Nominowany jeszcze przez Busha sędzie Benitez uznał zakaz wprowadzony w Kalifornii za niezgodny z konstytucją, ale dał 30-dniowy termin na wejście orzeczenia w życie. Pozwala to, by kalifornijski prokurator generalny Robi Bonta (Demokrata) wniósł odwołanie.

Prokurator Generalny może odwołać się i domagać się zawieszenia wyroku w Sądzie Apelacyjnym. Prokurator Bonta i demokratyczny gubernator Kalifornii Gavin Newsom uznali decyzję sądu za błędną i potwierdzili, że złożą apelację. Szczególnie nie spodobało im się porównanie „karabinów szturmowych ze szwajcarskimi nożami wojskowymi”. Newsom mówił, że ta „decyzja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego i życia niewinnych Kalifornijczyków”.

/nczas.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!