Wiadomości

Sąd Apelacyjny utrzymał wyroki dla Czeczenów oskarżonych o wspieranie ISIS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał we wtorek (26.06) kary dwóch lat i miesiąca więzienia dla trójki Czeczenów, oskarżonych w sprawie dotyczącej wspierania tzw. Państwa Islamskiego. Czwartą oskarżoną o to osobę uniewinnił. Wyrok jest prawomocny.

Prokuratura zarzucała czwórce Czeczenów działalność, od maja do października 2014 roku, w zorganizowanej grupie przestępczej, która m.in. gromadziła pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez tzw. Państwo Islamskie (IS). Oskarżała ich też o organizowanie i kupowanie sprzętu paramilitarnego oraz rekrutowanie bojowników na tzw. dżihad w rejonach konfliktu zbrojnego.

Oskarżeni nie przyznali się. Argumentowali, że co prawda pieniądze były zbierane i przekazane, ale nie na potrzeby IS, lecz na działalność niepodległościową bojowników czeczeńskich walczących o Czeczeńską Republikę Iczkerii.

Białostocki sąd okręgowy skazał trójkę, z czwórki Czeczenów, jednak uznając ich za winnych wspierania działań nie IS, lecz tzw. Emiratu Kaukaskiego – prowadzącego działalność o charakterze terrorystycznym na terytorium Rosji, “ukierunkowaną na utworzenie na Kaukazie Północnym fundamentalistycznego państwa islamistycznego, opartego na prawie szariatu”.

Wyrok ten utrzymał we wtorek Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Prokuratura chciała surowszych kar i skazania zgodnie z aktem oskarżenia, obrona – uniewinnienia całej czwórki Czeczenów.

/Radio Białystok/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!