Wiadomości

Sąd administracyjny włoskiego regionu Lacjum przeciw włoskiemu rządowi w sprawie imigrantów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd administracyjny włoskiego regionu Lacjum uchylił zakaz wpłynięcia na wody terytorialne Włoch, który wydany został statkowi Open Arms, należącego do hiszpańskiej organizacji pozarządowej, na którego pokładzie przebywa około 150 migrantów.

Open Arms od 13 dni czeka na Morzu Śródziemnym na zgodę na wpłynięcie do portu na Lampedusie, na co nie zgadza się wicepremier i szef MSW Włoch Matteo Salvini. Uważa on, że migrantów powinny przyjąć inne kraje Unii Europejskiej, w szczególności te, pod których banderami statki te pływają.

Salvini wszystkie porty zamknął dla statków szmuglujących migrantów. Sąd jednak uchylił jego decyzję w odniesieniu do Open Arms i orzekł, że na podstawie przedstawionej dokumentacji medycznej oraz nadzwyczaj trudnej sytuacji na pokładzie należy udzielić zgody na jego wpłynięcie do włoskiego portu.

Teraz Salvini zamierza wydać następne rozporządzenie zabraniające Open Arms wstępu na włoskie wody terytorialne. W wydanym oświadczeniu Matteo Salvini stwierdził:

„Dalej będę odmawiał zgody na zawinięcie do portu tym, którzy domagają się tego, by przywozić nielegalnych imigrantów zawsze i tylko do Włoch” – napisał w wydanym oświadczeniu szef włoskiego MSW, dodając, że „hiszpański statek hiszpańskiej organizacji pozarządowej był na wodach maltańskich”. „Nie można zrozumieć, dlaczego włoski sędzia mógłby zgodzić się na jego wpłynięcie na nasze wody”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!