Wiadomości

Rzymski ratusz wprowadził całodobowe patrole przy fontannach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rzymski ratusz zarządził całodobowe patrole przy fontannach. To efekt kolejnego skandalu chuligańskiego. Ostatnio dwóch młodych roznegliżowanych mężczyzn kąpało się w fontannie na placu Weneckim przy Ołtarzu Ojczyzny.

Nagranie wybryku trafiło do mediów. Władze włoskiej stolicy i straż miejska apelują o pomoc w zidentyfikowaniu sprawców czynu, który uznano za znieważenie miejsca, bo Ołtarz Ojczyzny dedykowany jest pamięci poległych za kraj. Znajduje się tam grób nieznanego żołnierza.

Jednocześnie postanowiono, że do 2 września, a więc do zakończenia szczytu sezonu turystycznego, patrole policji i straży miejskiej będą przez 24 godziny na dobę pilnować fontanny na Piazza Venezia, a także innych słynnych fontann: di Trevi na placu Hiszpańskim, Campo de’ Fiori, Piazza Navona, Piazza del Popolo i na Zatybrzu. Przy innych zaś kontrole w ciągu dnia i wieczorem mają zostać wzmocnione.

Rozporządzenie to wywołało wątpliwości związku zawodowego strażników miejskich, którzy mówią, że do długiej listy ich zadań na służbie dodano następny. – Rzymianie chcą mobilnej straży miejskiej, gotowej do interwencji, a nie tkwiącej przy fontannach – powiedział jeden z związkowców.

Rzymskie fontanny, jedne z najbardziej chronionych zabytków w mieście, są niemal codziennie miejscem bezmyślnych i chuligańskich wybryków, przede wszystkim ze strony turystów. Najczęściej skaczą oni do fontanny di Trevi, za co są surowo karani. Grzywna wynosi 450 euro. Stołeczna prasa podkreśla, że nawet te kary nie działają odstraszająco.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!