Wiadomości

Rzecznik rządu o reparacjach od Niemiec

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Kwestia reparacji jest analizowana; rząd chce być dobrze przygotowany przed wystąpieniem na drogę dyplomatyczną – powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek w „Kwadransie politycznym” (TVP1).

Bochenek podkreślił, że rząd „chce mieć mocne argumenty, które będą uzasadniały nasze kroki”.

– Wtedy, kiedy będziemy mieli takie ekspertyzy, na pewno ten problem będzie podnoszony – zapewnił rzecznik rządu, który był gościem TVP1. Bochenek zastrzegł równocześnie, że na razie „nie ma stanowiska polskiego rządu w tej sprawie – trwają analizy”.

Na pytanie, czy premier wyznaczyła harmonogram działań, termin, do kiedy mają być gotowe ekspertyzy, odpowiedział: „cały czas trwają prace, to nie jest prosta sprawa”.

Rzecznik rządu przypomniał, że przygotowano już ekspertyzę na poziomie sejmowym.

– Z tej analizy oczywiście wynika, że zasadne byłoby podnoszenie tego typu roszczeń – podkreślił. Wskazał, że MSZ pracuje również nad kolejnymi ekspertyzami.

– Chcemy być do tego przygotowani, bo wtedy, kiedy już wystąpimy na drogę dyplomatyczną – przecież z tym to się będzie wiązało, jeżeli pojawi się stanowisko rządu (…) – chcemy mieć mocne argumenty, które będą uzasadniały nasze kroki – powiedział.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!