Wiadomości

Rzecznik rządu dementuje informacje o zamrożeniu nowelizacji ustawy o IPN

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Izraelskie media podały w sobotę, że po naciskach Izraela Polska ugięła się i zamraża ustawę o IPN, a polska delegacja przyjedzie w najbliższych dniach, by wypracować porozumienie w tej sprawie. Doniesienia te zdementowała rzecznik polskiego rządu Joanna Kopcińska.

Rzecznik rządu podkreśliła w rozmowie z PAP, że po rozmowie dwóch premierów Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu, doszło do porozumienia w sprawie utworzenia zespołów ds. dialogu prawno-historycznego, zaznaczając, że po stronie polskiej taki zespół powstał.

– Jest wysoce prawdopodobne, że do spotkania tych zespołów dojdzie, ale nie ma ustalonej daty – poinformowała Joanna Kopcińska.

Rzecznik przypomniała, że nowela ustawy o IPN wchodzi w życie po 14 dniach od opublikowania jej w Dzienniku Ustaw (czyli 1 marca), a prezydent Andrzej Duda skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. – Oczekujemy na orzeczenie TK – dodała.

– Każdy przypadek będzie badany indywidualnie, a ostateczną ocenę wydawał będzie sąd. Ustawa w żaden sposób nie ogranicza możliwości prowadzenia badań naukowych, działalności artystycznej czy wolności słowa – zadeklarowała.

Kopcińska podkreśliła też, że premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie powtarzał, iż każdy przypadek musi być oceniany indywidualnie, a żaden pojedynczy akt niegodziwości nie może obciążać odpowiedzialnością całych zniewolonych narodów.

– Wielokrotnie premier Morawiecki sprzeciwiał się zaprzeczaniu niewyobrażalnemu ludobójstwu, jakim była zagłada europejskich Żydów, jak również wszelkim przejawom antysemityzmu – dodała.

– Często podkreślał, że strona polska chce szanować żydowską wrażliwość oraz kontynuować dialog z Izraelem w duchu prawdy i wzajemnego zrozumienia – zaznaczyła Kopcińska.

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o zamrożeniu ustawy, komunikat w tej sprawie wystosowało w nocy z soboty na nadzielę Ministerstwo Sprawiedliwości.

„W związku z informacjami podawanymi w mediach o »zamrożeniu ustawy o IPN« Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że każda uchwalona w Polsce przez Parlament i podpisana przez Prezydenta ustawa staje się obowiązującym prawem i wchodzi w życie zgodnie z określonym w niej terminem. Swoje stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o IPN Minister Sprawiedliwości przedstawił w opublikowanym 23 lutego 2018 r. wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej”.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę, postanowił jednak – w trybie kontroli następczej – skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!