Gospodarka Wiadomości

Rząd zajmie się dziś sprawą zwiększenia minimalnego zatrudnienia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd zajmie się dziś propozycją zwiększenia minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2019 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, aby minimalne uposażenie wzrosło do 2250 zł brutto. Stawka godzinowa wyniosłaby 14,70 zł brutto.

Komitet stały nie przyjął jednak tej propozycji. Resort finansów wnioskuje o utrzymanie stawki wynikającej z ustawy. Wiceminister pracy Stanisław Szwed uważa jednak, że wzrost pensji minimalnej powinien być wyższy.

– Resort finansów chce utrzymać propozycję, która wynika bezpośrednio z ustawy, czyli kwotę 2217 zł, z tego stawka godzinowa 14 zł. Myśmy zaproponowali wyższą stawkę – 2250 zł po to, żeby utrzymać tegoroczny poziom średniej płacy krajowej, czyli 47 proc. w stosunku do płacy krajowej – mówi Stanisław Szwed.

A jeszcze większych podwyżek domagają się związki zawodowe. „Solidarność” od lata postuluje o dojście do połowy przeciętnego wynagrodzenia.

Rząd ma czas do piątku, by oficjalnie przedstawić swoją propozycję. Następnie rozpoczną się negocjacje ze związkami i pracodawcami. W przypadku braku kompromisu rząd ustali wzrost płacy w rozporządzeniu. Ma na to czas do 15 września.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!