Wiadomości

Rząd przyspiesza ws. budowy elektrowni atomowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykańskie władze włączają zielone światło na transfer technologii nuklearnych do Polski. Deklaracje padły ze strony Donalda Trumpa podczas wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Dowodem na amerykańskie decyzje ma być wzmocnienie personelu ambasady w Warszawie o specjalistów od energii nuklearnej. Warszawa też przyspiesza tempo prac nad atomem. W piątek w wykazie prac legislacyjnych ukazała się informacja o aktualizacji programu polskiej energetyki jądrowej. Jak w nim czytamy rząd planuje budowę jednej elektrowni atomowej o mocy od 6 do 9 GW (gigawatów) z wykorzystaniem reaktorów wodno-ciśnieniowych.

Według DGP pierwszy reaktor miał zostać postawiony w 2033 r. Teraz rząd chce usprawnić i przyspieszyć działania, bo – jak uzasadnia – energetyka jądrowa umożliwi podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz zastąpienie starzejących się wysokoemisyjnych węglowych bloków energetycznych nowymi zeroemisyjnymi jednostkami odpornymi na politykę regulacyjną związaną z redukcją emisji CO2.

Państwo musi jednak pożyczyć na atom i to właśnie montaż finansowy na rzecz jego budowy w Polsce stanowi wyzwanie. W rządzie projektem atomowym zajmuje się pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, który prowadzi stały dialog energetyczny z przedstawicielami amerykańskiej administracji – dialog ten ustanowili prezydenci USA i Polski we wrześniu 2018 r.

Więcej:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!