Gospodarka Wiadomości

Rząd planuje rozbudowę portu w Ustce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ustka to jeden z największych portów rybackich, niestety, inwestycyjnie kompletnie zaniedbany. Stan obiektów portowych jest w katastrofalnym stanie. Podobnie jest z dwoma falochronami. Ratunkiem dla portu ma być jego gruntowna przebudowa – informuje Telewizja Trwam.

– Budowa nowego falochronu, nowej ostrogi, miejsc postojowych to jest ogromne wyzwanie, dla tego portu – i ogromna szansa, pod tym katem, że ustka może się stać jednym z dominujących, myślę, że dominującym portem rybackim, ale i hodowlanym, i rozwojowym na środkowym wybrzeżu – podkreślał dziś w Ustce minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Na ten cel przeznaczonych zostanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa blisko 200 mln zł. Pieniądze pochodzą ze środków unijnych.

– Mamy nadzieję, że pierwsze umowy zaczniemy już podpisywać za miesiąc, a za pół roku będziemy już ogłaszać przetarg w formie „zaprojektuj i wybuduj” – poinformował Włodzimierz Kotuniak, szef Urzędu Morskiego w Słupsku.

Inwestycje w porcie w Ustce to nie tylko kwestia jego rozbudowy, ale wręcz jego dalszego istnienia – mówił dziś minister Gróbarczyk. W tym kontekście dużym zaskoczeniem były plany lokalnych władz dotyczące portu.

– Zmiana planów zagospodarowania przestrzennego i przeznaczanie portu na rozwój deweloperski, budowy apartamentowców jest decyzją skandaliczną – ocenił minister.

Dziś burmistrz Ustki poinformował, że miasto akceptuje decyzje dotyczące rozbudowy portu.

W trudnej sytuacji są także porty w Kołobrzegu, w Darłowie i Władysławowie.

– Te porty nie mogą dzisiaj pozostać same sobie – podkreślił minister Gróbarczyk.

Szansą dla nich ma być wpisanie do strategii rozwoju portów.

– Ten dodatkowy element, który teraz zostanie dołożony do strategii portów, to porty małe i średnie; i przystanie, żeby nie można było tych materiałów wyprzedawać, żeby miały zabezpieczenie finansowe – dodał Marek Gróbarczyk.

Finansowe zabezpieczenie tym portom będzie gwarantowało utworzenie specjalnego funduszu morskiego.

/Telewizja Trwam/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!