Felietony

Ryś w wielkopolskich lasach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W obornickich lasach pojawił się bardzo długo niewidziany gość. Ryś euroazjatycki był widziany po południowej stronie Warty.

Zdjęcie rysia (Lynx lynx) zrobił Jacek Więckowski, pracownik Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Spotkanie tego skrytego zwierzęcia, jest efektem przywracania rysi w północno-zachodniej Polsce przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodek Kultury w Mirosławcu.

Ryś Pako, bo tak został nazwany ten osobnik, ma założoną obrożę, dzięki której można śledzić trasę jego wędrówki. Pako trafił na wolność w 2019 r. wraz z 36 innymi osobnikami w ramach projektu Powrót rysia do północno-zachodniej Polski.

Wszystkim wypuszczonym osobnikom założono obroże z nadajnikami GPS. Wsiedlanie rysi odbywa się metodą „born to be free”. Celem projektu jest odtworzenie populacji rysia nizinnego w Polsce północno-zachodniej i zapewnienie gatunkowi trwałej akceptacji społecznej.

Rysie to największe drapieżniki z rodziny kotowatych występujące w Polsce. Mają duże wymagania przestrzenne, poszukują rozległych i trudno dostępnych obszarów leśnych do życia. Obecnie na wolności rysie występują w północno-wschodniej i południowej części Polski. Nieliczne osobniki widywane są także w Słowińskim Parku Narodowym, Borach Tucholskich, a także na terenie Puszczy Noteckiej oraz w lasach położonych na północ od niej.

Od połowy XX w. populacja tego gatunku w Polsce i w Europie systematycznie spadała, z uwagi na presję ze strony człowieka. W 2015 r. populacja rysia w Polsce szacowana była na 40 osobników, dziś to około 200, z czego większość, ok. 120 osobników, występuje w Karpatach.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!