Wiadomości

Ruszyła akcja #GłosOcalonych Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ruszyła akcja #GłosOcalonych, w ramach której na profilach społecznościowych Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego będą publikowane codziennie relacje osób ocalonych z obozu Auschwitz-Birkenau.

Jak poinformował PAP wicedyrektor Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego Wojciech Kozłowski, rozpoczęta w czwartek akcja ma przeciwdziałać relatywizowaniu historii II wojny światowej i kwestionowaniu zbrodni niemieckich.

„Chcemy walczyć z funkcjonującym za granicą sformułowaniem „polskie obozy zagłady”. Nasze doświadczenie pokazuje, że w dużej mierze mamy na Zachodzie do czynienia z ignorancją historyczną, często niezawinioną, albo z myśleniem geograficznym, tzn. że obozy leżące na terenie okupowanej Polski są w pewnym sensie polskie. Chodzi nam o to, by włączyć się do dyskusji w mediach społecznościowych nie na zasadzie narzucania pewnej wizji, ale pokazania materialnych źródeł informacji o przeszłości” — powiedział.

Kozłowski dodał, że publikowane relacje pochodzą z tzw. pierwszego procesu oświęcimskiego w Krakowie i procesu Rudolfa Hoessa Warszawie, przeprowadzonych w 1947 r.

„Świadectwa, które są dostępne w naszej bazie zapisyterroru.pl, bardzo klarownie pokazują, kto był sprawcą, a kto ofiarą. To ponad 1 tys. zeznań świadków ze strony w większości Polaków, ale są także przedstawiciele innych narodowości, m.in. Żydzi, Rosjanie i Romowie. Ten zasób znajdował się dotychczas w archiwum. My go opracowaliśmy, przenieśliśmy do Internetu i 27 stycznia udostępniliśmy w języku polskim i angielskim. W mediach społecznościowych publikujemy codziennie fragment relacji ocalonej osoby, a do pełnej wersji odsyłamy poprzez link” — wyjaśnił.

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego jest nową instytucją kultury, powołaną do życia w 2016 r. Jego działalność ma na celu pogłębienie refleksji nad polskim doświadczeniem konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku. Ośrodek wspiera badania naukowe, udostępnia teksty źródłowe z tłumaczeniami, organizuje międzynarodową wymianę akademicką i prowadzi działalność wydawniczą oraz edukacyjną.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!