Wiadomości

Rusza produkcja polskiego leku na koronawirusa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pierwsza dostawa osocza ozdrowieńców do produkcji polskiego leku na Covid-19 dotarła do spółki Biomed Lublin. Firma podpisała umowy z dziewięcioma Regionalnymi Centrami Krwiodastwa i Krwiolecznictwa na odbiór osocza zawierającego przeciwciała, które posłużą do wytworzenia leku – Immunoglobuliny anty-SARS-CoV-2.

– 21 maja tego roku Agencja Badań Medycznych przyznała grant na przeprowadzenie badań medycznych leku Biomedu Lublin. Projekt, który miał ruszyć w maju, napotkał pewne problemy – powiedział członek zarządu Biomedu Lublin Piotr Fic, wyjaśniając, że opóźnienia miały związek z dostarczeniem osocza ozdrowieńców.

Jak dodał, dzięki inicjatywie senatora ziemi lubelskiej Grzegorza Czeleja z PiS, udało się podpisać umowy z kilkoma regionalnymi centrami krwiodawstwa. Podkreślił przy tym, że wtorkowa dostawa pierwszego osocza zapoczątkuje całą serię.

– Po zebraniu około 150 litrów będziemy mogli przejść do produkcji leku na koronawirusa – powiedział. Fic przekazał, że dotąd zgromadzono około 80 litrów. Pierwsza partia, dostarczona we wtorek, wyniosła niespełna 12 litrów i pochodziła z Radomia.

– Chciałem zwrócić się z apelem do naszych rodaków, by jeszcze intensywniej oddawali osocze, bo mogą przyczynić się do ratowania życia innych osób – zaapelował senator Grzegorz Czelej, wyjaśniając, że zgromadzone zapasy to wciąż za mało, by ruszyć z produkcją leku.

Prosił ozdrowieńców o pilne oddawanie osocza.

– To bezpośrednio podawane od dawców już ratuje życie, ale może być jeszcze skuteczniejsze. Dzięki temu lekowi będziemy w stanie przygotować się do drugiej fali pandemii i ochronić obywateli przed skutkami nie tylko zdrowotnymi, ale i gospodarczymi – wskazał senator.

Na czym polega sposób działania leku? Zasada była stosowana już w przeszłości, bowiem osocze ozdrowieńców podawano chorym już w czasie poprzednich epidemii – choćby gorączki krwotocznej wywoływanej przez ebolę czy chorych na SARS lub MERS.

Podobnie jest w przypadku Covid-19. Niektórzy pacjenci, którzy przeszli chorobę i zostali wyleczeni, wytwarzają we krwi przeciwciała przeciwko wywołującym ją koronawirusom SARS-CoV-2.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!