Felietony

Różnorodność ewolucyjna psów sięga epoki lodowcowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Już ponad 11 tys. lat temu, zaraz po zakończeniu ostatniego zlodowacenia, istniało kilka linii ewolucyjnych psów – dowodzą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

Międzynarodowy zespół naukowców pochodzących z kilkunastu krajów przeprowadził szeroko zakrojone badania genetyczne, z których wynika, że już ponad 11 tys. lat temu istniało kilka linii ewolucyjnych psów.

Naukowcy zsekwencjonowali prehistoryczne DNA, pobrane od 27 psów pochodzących z zamierzchłych czasów. Niektóre z nich żyły nawet 11 tys. lat temu na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu i Syberii.

Zdaniem badaczy, zaraz po zakończeniu zlodowacenia, a jeszcze przed udomowieniem jakichkolwiek innych zwierząt, psy towarzyszyły ludziom. Już wtedy wyodrębnionych było co najmniej pięć linii ewolucyjnych tych czworonogów.

Różnorodność psów, która obserwowana jest obecnie, wywodzi się jeszcze z czasów, kiedy nie istniało rolnictwo, a ludzie prowadzili zbieracko-łowiecki tryb życia.

„Niektóre różnice wśród psów, które dostrzegamy, kiedy patrzymy na psy spacerujące dzisiaj po ulicach, wywodzą się jeszcze z epoki lodowcowej. Zanim się zakończyła, psy były już rozpowszechnione na półkuli północnej” – opisuje kierownik grupy badawczej, Pontus Skoglund z Francis Crick Institute (W. Brytania).

Więcej tutaj.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!