Wiadomości

Rozmowy PGZ i MBDA o projekcie niszczyciela czołgów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Techniczne możliwości integracji efektorów na podwoziach oferowanych przez PGZ były głównym tematem spotkania przedstawicieli Polskiej Grupy Zbrojeniowej i MBDA w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia w Grudziądzu. Omówiono także możliwości eksportowe wspólnie opracowanych rozwiązań na rynki trzecie.

Rozmowy są związane z udziałem PGZ w dialogu technicznym z Inspektoratem Uzbrojenia w programie Ottokar-Brzoza, który zakłada pozyskanie dla Sił Zbrojnych nowych Niszczycieli Czołgów na podwoziu gąsienicowym. Chociaż program znajduje się w fazie analityczno-koncepcyjnej, PGZ aktywnie przygotowuje się do realizacji potencjalnego zamówienia dla Sił Zbrojnych RP.

Dzisiejsze rozmowy to kolejny krok w rozwijaniu współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej i MBDA.

– Naszym priorytetem jest zapewnienie transferu technologii do polskiego przemysłu obronnego, możliwość wejścia w łańcuch dostaw. Połączenie kompetencji PGZ w dziedzinie wozów opancerzonych i oferty naszego partnera zagranicznego potwierdza naszą gotowość do tego, aby dostarczyć polskiej armii sprzęt najwyższej jakości –powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

PGZ wychodzi naprzeciw potrzebom Zamawiającego.

– Proponujemy wojsku wielowariantowe rozwiązanie, które spełnia wszystkie wymagania pod względem zdolności wojskowych, korzyści przemysłowych, a także suwerenności w wykorzystaniu sprzętu – dodał Sebastian Chwałek, wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Transfer wiedzy i technologii ma zapewnić m.in. gotowość do przeprowadzenia integracji wyrzutni z pojazdami i całym systemem walki, jak również do świadczenia późniejszych usług obsługowych sprzętu. Do tego zapewniamy różne propozycje pozyskiwania rakiet, w tym przypadku pocisku BRIMSTONE – powiedział wiceprezes PGZ.

Oferta PGZ obejmuje cztery konfiguracje niszczycieli czołgów: oprócz platformy BWP-1, to również podwozie PK-9 oraz Uniwersalna Modułowa Platforma Gąsienicowa, a także Modułowe Podwozie Gąsienicowe. Taka modułowa konfiguracja, w postaci trzech demonstratorów, została zaprezentowana podczas kieleckich targów MSPO i została uhonorowana nagrodą Defender. Podpisano wówczas z MBDA porozumienie o wspólnym oferowaniu tego rozwiązania na rynki trzecie. PGZ będzie jego liderem i głównym wykonawcą. Wiąże się z możliwością transferu technologii nie tylko samego pocisku, który jest rozwiązaniem zaawansowanym technologicznie, ale także wiedzy i kompetencji potrzebnej do integracji takich pocisków na różnych platformach. W projekcie udział bierze szereg spółek Grupy PGZ – dostawcy podwozi jak HSW, OBRUM czy WZM, ale także integratorzy i potencjalni współproducenci pocisku, jak WZU i MESKO.

/pgzsa.pl//

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!