Wiadomości

Rozgorzał bój o Staromłyniwkę, do której wdarły się wojska ukraińskie. Ale Rosjanie kontratakują…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wojska ukraińskie poczyniły spore postępy w rejonie na południe od Wełykiej Nowosiłki. Ale Rosjanie nie dają za wygraną….

Ukraińcy przełamawszy pierwszą linię obrony wojsk rosyjskich posuwali się szybko naprzód, wyzwalając kolejne miejscowości. Jednakże ostatnie doniesienia mówią, że Rosjanie siłami 127. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych przypuścili kontratak na atakowaną Starmłyniwkę i zajętą wczoraj Makariwkę.

Wieczorem, 10 czerwca na kierunku Wełykiej Nowosiłki, w pobliżu granicy obwodu donieckiego z obwodem zaporoskim (na styku sił DNR i rosyjskiej 5. Armii Ogólnowojskowej), grupy szturmowe Sił Zbrojnych Ukrainy siły ukraińskie, które obsadziły teren leśny w rejonie na zachód od m. Nowodonieckie, ruszyły w kierunku na Urożajne. Równocześnie miały siły ukraińskie zaatakowały pozycje wojsk rosyjskich na linii Nowodariwka-Riwnopil.

Żołnierze rosyjskiego oddziału Kaskad w obliczu groźby okrążenia opuścili Nieskuczne i Błahodatne. Obie te wioski zostały wkrótce obsadzone przez wojska ukraińskie. Rosjanie utrzymywali się jeszcze we wsi Starożewie, którą od Błahdatnego oddziela rzeka Mokre Jały. Z kolei na północny zachód od Starożewia są wzniesienia, które częściowo udało się zająć siłom ukraińskim

Wczoraj w godzinach popołudniowych pojawiła się informacja, którą wkrótce potwierdziła Hanna Malar, ukraińska wiceminister obrony, że oddziały ukraińskie zdobyły Makariwkę. Sprzeczne informacje docierały odnośnie sytuacji w leżącej na północny zachód od niej wsi Starożewie. Wszelkie wątpliwości rozwiał film, z którego jasno wynika, że zajęli ją Ukraińcy.

Z kolei rozgorzały walki o Urożajne i Staromajorskie. “Teraz trzeba trzymać wroga z dala od Staromłyniwki. Jeśli Siłom Zbrojnym Ukrainy się powiedzie, sytuacja może stać się krytyczna i znacznie bardziej niebezpieczna, niż wielu ludzi myśli” – pisał w nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjski kanał WarGonzo.

Tymczasem jednostki ukraińskie operujące na prawym skrzydle grupy uderzeniowej, zdobywszy wieś Lewadne, podjęły na Prijutne. Równocześnie zaatakowany został Riwnopil. W tej sytuacji oddziały rosyjskie, zagrożone okrążeniem, wycofały się z rejonu Nowodariwki, która też przeszła pod kontrolę wojsk ukraińskich.

Rosjanie próbowali kontratakować celem odbicia wsi Starożewie, ale ich kontratak został odparty siłami 88. Batalionu 35. Brygady Piechoty Morskiej. Równocześnie trwały walki o Urożajne. Dosłownie przed chwilą rosyjski kanał Romanov_92 twierdzi, że wojska ukraińskie zajęły nie tylko Urożajne, ale i Nowodonieckie. Co więcej, Rosjanie mieli opuścić wsie Staromłyniwka i Nowomajorskie, które to mają być według niego obecnie w “szarej strefie”.

Ostatnie doniesienia mówią, że rozgorzał zacięty bój o Starmłyniwkę i Makariwkę. Rosjanie przypuścili tu kontratak siłami 127. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych.

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!