Wiadomości

Rozbito grupę przemytników przerzucającą ludzi z Kaukazu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dwóch Czeczenów i czterech Polaków – to trzon grupy przestępczej, która przemycała imigrantów z Kaukazu do Europy. Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili siedem równoległych akcji wymierzonych w przemytników na wschodnim kanale przerzutowym.

Funkcjonariusze prowadzili działania na terenie województw: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz zachodniopomorskiego. Zatrzymano 6 osób – dwóch Czeczenów i czterech Polaków, którzy werbowali na terenie Rosji i Białorusi cudzoziemców pochodzących z regionu Zakaukazia, a następnie organizowali im przerzut przez granicę do Polski i dalej do Europy Zachodniej.

Grupa działała w sposób zaplanowany, wykorzystując do tego procedurę uchodźczą. Zwerbowani w Rosji i na Białorusi cudzoziemcy stawiali się w przejściach granicznych, tam zgłaszali wolę ubiegania się o status uchodźcy. Następnie zgodnie z procedurą kierowani byli do otwartych ośrodków dla cudzoziemców na terenie Polski. Jednak nigdy tam nie docierali, gdyż po drodze, w umówionym miejscu, czekał na nich jeden z organizatorów wraz z transportem, aby przerzucić ich dalej na zachód, głównie do Niemiec, Austrii, Francji, Belgii, Holandii czy Wielkiej Brytanii.

Grupa funkcjonowała co najmniej od kilkunastu miesięcy, czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu. Szacuje się, że w ten sposób przestępcy mogli przerzucić na zachód setki cudzoziemców.

W czasie działań przeszukano siedem pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych, garaże i środki transportu. Na miejscu zabezpieczono dokumenty świadczące o przestępczej działalności grupy oraz środki finansowe w różnych walutach, prawdopodobnie pochodzące z nielegalnych transakcji.

W realizacjach, podjętych na terenie Polski, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej wsparli funkcjonariusze z Morskiego, Podlaskiego i Nadbużańskiego OSG.

Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty dotyczące kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnej migracji, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

We wtorek (14 marca) na wniosek prokuratora, sąd w stosunku do pięciu zatrzymanych zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztów, natomiast wobec szóstego podejrzanego – wolnościowe środki zapobiegawcze. Sprawa ma charakter rozwojowy. Nadzoruje ją Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

/strazgraniczna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!