Wiadomości

Rozbito chińską mafię działającą w wielu krajach europejskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Hiszpańska policja we współpracy z Europolem oraz z organami ścigania Portugalii i Rumunii rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, powiązaną z chińskimi firmami. Gang nielegalnie wprowadzał na terenie UE towary wyprodukowane w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL).

Jak poinformowała dziś Komenda Główna Policji w Madrycie, w trakcie operacji, prowadzonej równocześnie w Hiszpanii, Portugalii i Rumunii, zatrzymanych zostało łącznie 13 członków gangu.

Podczas akcji, prowadzonej pod kryptonimem Alquimia, policja zabezpieczyła też dokumentację dotyczącą nielegalnego sprowadzania z Chin produktów do Europy. Towary te były wprowadzane do obrotu w kilku krajach Unii Europejskiej.

Prokuratura zarzuca zatrzymanym również udział w organizacji przestępczej, pranie pieniędzy, a także oszustwa podatkowe i inne nadużycia o charakterze gospodarczym, w tym unikanie płacenia ceł.

Podczas przeszukań na terenie 23 posesji należących do członków gangu funkcjonariusze natrafili na około 8 mln euro w gotówce. Pieniądze o nominałach 50, 100 i 500 euro były zapakowane w kartony po obuwiu i sprzęcie elektronicznym.

Z akt śledztwa wynika, że łączna wartość środków, które zdefraudowali przestępcy powiązani z chińskimi spółkami przekracza kwotę 40 mln euro.

Według hiszpańskiej policji gang przekazywał aż 75 proc. swojego utargu na konta chińskich spółek. Na ślady pierwszych transferów tych pieniędzy, realizowanych z Hiszpanii, Portugalii i Rumunii do ChRL, funkcjonariusze natrafili w kwietniu 2017 r.

22 maja policja z Hiszpanii przeprowadziła inną dużą operację, w efekcie której rozbito struktury chińskiej organizacji mafijnej, która dopuszczała się m.in. handlu ludźmi, bronią i narkotykami, a także prania pieniędzy. Łącznie aresztowanych zostało prawie 60 osób, a 50 innych wylegitymowanych i spisanych przez funkcjonariuszy.

Z kolei w październiku 2017 r. w innej dużej operacji przeciwko chińskiej mafii policja aresztowała 55 osób oskarżonych m.in. o fałszowanie dokumentów, pranie pieniędzy, przemyt, a także oszustwa podatkowe.

Przy okazji rzućmy okiem, jak rośnie liczba imigrantów z Chin i innych państw Dalekiego Wschodu w Polsce:

Tak wzrosła liczba imigrantów w Polsce za rządów PiS

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!