Wiadomości

Rozbił się samolot z Chórem Aleksandrowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Samolot Tu-154 rosyjskiego ministerstwa obrony z ponad 90 osobami, m.in. muzykami Chóru Aleksandrowa, spadł do Morza Czarnego krótko po starcie – poinformował w niedzielę resort. Na pokładzie znajdowało się 84 pasażerów, głównie członków słynnego Chóru Aleksandrowa, i ośmiu członków załogi. Prawdopodobnie wszyscy zginęli.

 

Ministerstwo powiadomiło, że fragmenty maszyny, która leciała do Syrii, znaleziono ok. 1,5 km od czarnomorskiego wybrzeża Soczi na głębokości 50-70 metrów. Nieco później poinformowano także, że ekipy ratownicze wydobyły ciało jednej z ofiar w odległości ok. 6 km od wybrzeża tego znanego rosyjskiego kurortu.

 

Agencja RIA-Nowosti, powołując się na swoje źródło w strukturach siłowych, przekazała, że „jako główną wersję katastrofy samolotu Tu-154 przyjmuje się awarię techniczną maszyny i błąd pilota”.

 

Rosyjski Komitet Śledczy wszczął śledztwo mające ustalić, czy doszło do ewentualnych naruszeń zasad bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Śledczy przesłuchują m.in. personel techniczny odpowiedzialny za przygotowanie startu maszyny.

 

O sytuacji i akcji ratowniczej na bieżąco jest informowany prezydent Władimir Putin – powiedział rosyjskim agencjom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

 

Większość podróżujących maszyną – ponad 60 osób – stanowili członkowie słynnego Chóru Aleksandrowa. Na pokładzie byli również przedstawiciele mediów, a także wojskowi – sprecyzowała agencja TASS. Muzycy lecieli na noworoczne występy dla rosyjskich żołnierzy w bazie lotniczej Hmejmim – wojskowej części lotniska w Latakii w Syrii.

 

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. Aleksandra Aleksandrowa to jeden z największych w Rosji zespołów muzycznych i słynny na całym świecie chór męski Armii Rosyjskiej. Powstał w 1928 roku. Patronem chóru jest jego założyciel i pierwszy dyrektor – Aleksander Wasiljewicz Aleksandrow, kompozytor muzyki do hymnu ZSRR, od 2000 roku hymnu Federacji Rosyjskiej.

 

Chór Aleksandrowa składa się z grupy wokalistów, orkiestry i zespołu tanecznego. Zespół prezentuje się nie tylko w salach koncertowych na całym świecie, lecz występuje także przed żołnierzami i marynarzami armii rosyjskiej. Członkowie chóru posiadają stopnie wojskowe.

 

Chór po raz pierwszy wyjechał za granicę w 1937 r., aby reprezentować sztukę radziecką na wystawie światowej w Paryżu. Jego występy nagrodzono Grand Prix wystawy.

 

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!