Felietony

Rozbić fałszywe mity o stosunkach polsko-żydowskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Szokujące wrażenie robi obraz historii stosunków polsko-żydowskich od pierwszej połowy XIX wieku do pierwszej wojny światowej. Jeszcze w latach 50-tych XIX wieku stosunki te układały się na ogół zupełnie dobrze, bez większych zakłóceń. Następne pół wieku wystarczyło jednak do ich dramatycznego pogorszenia, i to głównie z powodu skrajnych szowinistycznych działań Żydów, zwłaszcza w efekcie napływu masy Żydów rosyjskich, tzw. litwaków, którzy nie związani dotąd z Polską stali się zajadłymi rusyfikatorami. Sprawa ta ciągle jest za mało znana i pokazywana, choć gruntownie przeczy zrzucanym na Polaków, a zwłaszcza na endecję i Romana Dmowskiego zarzutom o pogorszenie stosunków polsko-żydowskich. Wielką winę za budowanie muru między Polakami a Żydami ponosili też żydowscy działacze (Włodzimierz Żabotyński w 1910 r. i Martin Buber w 1914 r.), którzy wysunęli tak niebezpieczny dla Polski projekt Judeo-Polonii. Tj. stworzenia przez Żydów z pomocą zaborców na ziemiach polskich państwa żydowskiego, które zablokowałoby idee niepodległościowe Polaków.”

– polecamy kapitalny artykuł prof. Jerzego Roberta Nowaka, który ukazał się w najnowszym numerze kwartalnika Magna Polonia.

Warto znać prawdę o stosunkach Polsko-Żydowskich!  Ba! Uważamy wręcz, że jest to lektura obowiązkowa, dla każdego świadomego Polaka! Dlatego zachęcamy i rekomendujemy zakup czasopisma Magna Polonia Tutaj: https://www.magnapolonia.org/sklep/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!