Wiadomości

Rosyjskie fabryki Renault przeszły na własność państwa. Wznowiona zostanie produkcja “Moskwicza”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosyjskie aktywa francuskiego koncernu Renault, w tym udziały grupy w spółce «АвтоВАЗ» i moskiewska fabryka samochodów Renault, stały się własnością państwa. Fabryki «АвтоВАЗ» będą nadal produkować samochody Łada, a w Moskwie zostanie wskrzeszony Moskwicz.

Francuski Renault przekazuje swoje aktywa w Rosji kontrolowanym przez rosyjskim rząd podmiotom, rezerwując sobie prawo odkupu udziałów w ciągu sześciu lat. Koncern w Rosji ma silną pozycję, ma m.in. 68 proc. w spółce «АвтоВАЗ» produkującej Łady i fabrykę w Moskwie. Łącznie zatrudnia w Rosji 45 tys. osób.

Po nacjonalizacji zakłady «АвтоВАЗ» będą nadal produkować samochody Łada na istniejących licencjach – obiecują w Ministerstwie Przemysłu i Handlu. Firma będzie również prowadzić serwis samochodów Renault w Rosji. Ale w moskiewskim zakładzie Renault, dawny «Автофрамос», będzie teraz produkowany Moskwicz. Odrodzenie radzieckiej marki zapowiedział w poniedziałek burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin.

„Zagraniczny właściciel postanowił zamknąć fabrykę Renault w Moskwie. To jego prawo, ale nie możemy pozwolić, by tysiące pracowników pozostało bez pracy. Dlatego postanowiłem przejąć zakład na rzecz miasta i wznowić produkcję samochodów osobowych pod historyczną marką Moskwicz. Postaramy się, aby większość zespołu pracowała bezpośrednio w zakładzie i u jego podwykonawców” – obiecał burmistrz.

Według doniesień mediów Renault swoje aktywa sprzedał za „symboliczną kwotę”. Koncern zapowiedział odpisanie 2,2 mld euro na poczet strat związanych z wycofaniem się z rosyjskiego rynku. Francuzi liczą, że w ciągu sześciu lat wrócą do robienia interesów w Rosji. W komunikacie opublikowanym na stronie Renault Group, napisano, że „porozumienie ustala możliwość odkupu udziałów w AvtoVAZ w ciągu sześciu lat”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!