Wiadomości

Rosyjski szpieg zatrzymany przez SKW. Przyznał się i opisał szczegóły zwerbowania

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Cudzoziemiec, który przebywał w Polsce od stycznia, został zatrzymany 21 marca.

Służba Kontrwywiadu Wojskowego na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku zatrzymała cudzoziemca, który usłyszał zarzut prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu – dowiedział się portal tvp.info. Podejrzany pozyskiwał informacje o infrastrukturze krytycznej na Pomorzu. Podczas przesłuchania przyznał się i opisał szczegóły współpracy z Rosjanami.

– Prokurator Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w oparciu o informacje przekazane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i zgromadzony materiał dowodowy przedstawił zatrzymanemu zarzut prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu – poinformowała rzeczniczka gdańskiej prokuratury Grażyna Wawryniuk.

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe przychylił się do wniosku śledczych i skierował mężczyznę na trzy miesiące do tymczasowego aresztu. Za zarzucane przestępstwo podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Z ustaleń kontrwywiadu wynika, że cudzoziemiec działał na rzecz rosyjskiego wywiadu „przez pozyskiwanie i gromadzenie informacji, między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo”. Pozyskiwane informacje mężczyzna przekazywał rosyjskiej służbie wywiadowczej.

Podczas przesłuchania podejrzany przyznał się do prowadzenia działalności szpiegowskiej, opisał szczegóły i okoliczności zwerbowania przez rosyjski wywiad. – Jak wynika z ustaleń postępowania, podejrzanego nakłoniono do podjęcia działalności szpiegowskiej w Polsce. Mężczyzna wykonywał zadania zlecone przez rosyjską służbę co najmniej od stycznia 2023 r. – przekazała Wawryniuk.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!