Wiadomości

Rosyjski samolot naruszył przestrzeń NATO. Poderwano węgierskie myśliwce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Węgierski minister obrony Kristóf Szalay-Bobrovniczky poinformował, że węgierskie myśliwce Gripen przechwyciły w czwartek nad południowym Bałtykiem rosyjskiego IŁa-76. Cztery Gripeny z Węgier pełnią teraz służbę nad Litwą w ramach operacji NATO.

Do incydentu doszło w czwartek rano. Węgierski myśliwiec Gripen został poderwany z bazy w Szawlach, gdzie stacjonują żołnierze NATO. Nad południowym Bałtykiem przelatywał niezidentyfikowany samolot. Szybko udało się ustalić, że jest to rosyjski samolot transportowy IŁ-76. Po odprowadzeniu maszyny zgodnie z międzynarodowymi procedurami węgierski pilot wrócił do bazy, gdzie od końca lipca stacjonują między innymi żołnierze znad Dunaju.

W Szawlach stacjonują cztery węgierskie myśliwce Gripen i 80 żołnierzy – pilotów i obsługi. Od końca lipca przypada im zmiana w misji NATO Baltic Air Policing, mającej na celu ochronę nieba Litwy, Łotwy i Estonii. Jak napisał w oświadczeniu minister Szalay-Bobrovniczky, był to pierwszy incydent podczas tej zmiany, w którym brały udział węgierskie samoloty.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!