Wiadomości

Rosyjski Gazprom i władze Ukrainy podpisały pięcioletni kontrakt na tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosyjski Gazprom i władze Ukrainy podpisały pięcioletni kontrakt na tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę od 2020 roku – poinformowali prezes Gazpromu Aleksiej Miller i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Na konto Kijowa w ciągu pięciu lat wpłynie najmniej 7 mld dolarów.

„Po pięciu dniach nieprzerwanych rozmów dwustronnych w Wiedniu podjęto ostateczne decyzje i osiągnięto ostateczne porozumienia. Umowa obowiązuje od dziś (poniedziałku – przyp. red.) i przewiduje tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę po 31 grudnia 2019 roku” – zakomunikował w oświadczeniu Miller.

„Ukraina podpisała umowę tranzytową na pięć lat. W tym czasie otrzymamy co najmniej 7 mld dolarów. Strony mogą przedłużyć umowę o kolejne 10 lat. Europa wie, że nie zawiedziemy jej pod względem bezpieczeństwa energetycznego” – napisał Zełenski na Twitterze.

Podpisanie kontraktu potwierdził też ukraiński Naftohaz, a szef tej firmy Jurij Witrenko wyjaśnił, że oprócz umowy głównej obie strony podpisały również umowę ugodową, na mocy której Gazprom rezygnuje z apelacji od decyzji sądu w Sztokholmie. „Dokument ten przewiduje wycofanie wszystkich bieżących roszczeń i skarg ze strony Gazpromu” – oświadczył Witrenko.

/TVP Info, unian.ua/

Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl

Stanisław Michalkiewicz! Stanisław Krajski! Ewa Kurek! Radosław Sikora i inni autorzy w Nowym numerze Magna Polonia! Sprawdź już teraz!! Kupując wpierasz wolne media!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!