Wiadomości

Rosyjska wersja McDonald’s – w dniu otwarcia sprzedano 120 tys. hamburgerów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak czytamy na portalu businessinsider.com, McDonald’s sprzedał swój rosyjski biznes lokalnemu licencjobiorcy, który zmienił nazwę marki na “Wkusno & toczka”. Nowa sieć wystartowała z przytupem. W dniu otwarcia sprzedała rekordową liczbę 120 tys. burgerów — powiedział agencji Reuters dyrektor generalny sieci.

— Nigdy nie widzieliśmy takiego dziennego obrotu w całym okresie działalności McDonald’s w Rosji — powiedział Oleg Paroew w wywiadzie dla Reutersa opublikowanym we wtorek. Paroew był poprzednim dyrektorem generalnym McDonald’s Rosja.

McDonald’s wycofał się z rynku rosyjskiego w maju po 32 latach działalności, powołując się na “kryzys humanitarny spowodowany wojną na Ukrainie oraz nieprzewidywalne środowisko operacyjne”. Amerykańska sieć fast-foodów sprzedała rosyjski biznes lokalnemu licencjobiorcy i biznesmenowi Alexandrowi Goworowi. Ponowne otwarcie nastąpiło 12 czerwca pod nową nazwą “Wkusno & toczka”. 12 czerwca w Moskwie i okolicach otwarto w sumie 15 sklepów pod nową marką, a następnego dnia kolejnych 35 — podaje Reuters.

Restauracje McDonald’s, które zostały sprzedane przeszły rebranding — zmieniono szyldy, logo i stroje obsługi. Większość pozycji w nowym menu jest nadal produkowana ze składników i sprzętu, z którego korzystała amerykańska sieć fast-foodów. Jednak Big Mac’i i McFlurry są niedostępne.

— Sieć “Wkusno & toczka” planuje otworzyć 1000 sklepów w całej Rosji w ciągu czterech do pięciu lat w miejscach 850 placówek należących wcześniej do McDonald’s — powiedział Paroev agencji Reuters. Chętnie otworzy “Wkusno & toczka” w nowych lokalizacjach, ale stoi przed wyzwaniami związanymi z pozyskiwaniem składników i nowych dostawców, ponieważ “znaczny procent” produktów pochodzi z importu, zdradziła agencji prasowej.

Rosja została dotknięta sankcjami w związku z atakiem na Ukrainę, co spowodowało braki na rynku niemal wszystkiego: począwszy od części samochodowych, przez elementy toalet po najnowsze hollywoodzkie produkcje.

Autor: Huileng Tan
Tłumaczenie: Dorota Salus / businessinsider.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!