Wiadomości

Rosyjska szczepionka jest skuteczna pod warunkiem dwumiesięcznej abstynencji?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Co najmniej dwa tygodnie przed przyjęciem rosyjskiej szczepionki na koronawirusa nie należy pić alkoholu – uważa Anna Popowa, szefowa Rospotriebnadzoru, czyli rosyjskiego urzędu nadzoru sanitarnego. Po zaszczepieniu abstynencję należy zachować przez kolejne sześć tygodni.

Szczepionka Sputnik V została dopuszczona do użytku w trybie przyspieszonym , przed zakończeniem badań klinicznych , i od tego tygodnia ma być podawana lekarzom, żołnierzom, nauczycielom i pracownikom socjalnym w całym kraju. Szczepionka składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie trzech tygodni.

Porada Popowej wzbudziła w kraju konsternację.

– To mnie naprawdę niepokoi. Ciężko nie móc pić alkoholu przez 80 dni. Sądzę, że napięcie organizmu wynikające z rezygnacji z alkoholu, i to jeszcze w święta, byłoby czymś gorszym niż efekty uboczne szczepionki i ewentualna utrata ich rzekomych korzyści – powiedziała cytowana przez agencję Reutera mieszkanka Moskwy Jelena Kriwien, nawiązując do zbliżającego się Nowego Roku.

Przez pierwsze dni stycznia Rosjanie zwykle wypoczywają, w kraju lub za granicą, pijąc przy tym więcej alkoholu niż zwykle. Choć spożycie alkoholu w Rosji od 2003 r. spada, wciąż wskaźnik ten jest jednym z najwyższych na świecie .

Popowa ostrzegła, że alkohol ograniczy zdolność organizmu do zbudowania odporności na Covid-19 .

– Obciąża organizm. Jeśli chcemy być zdrowi i mieć silną reakcję immunologiczną, nie pijmy – apelowała.

Jak żyć?

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!