Wiadomości

Rosyjska korweta na polskich wodach terytorialnych? Jest stanowisko Dowództwa Operacyjnego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pojawiły się nieoficjalne informacje, że korweta należąca do rosyjskiej marynarki wojennej wkroczyła na wody terytorialne Polski. „Nasze systemy obserwacyjne nie potwierdzają takiego zdarzenia” – informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RP.

W sobotę rano w mediach społecznościowych pojawiły się informacje o tym, że rosyjski okręt Stojkij miał wejść na polskie wody terytorialne.

Według Onetu portale nawigacyjne pokazały, że w nocy z piątku na sobotę rosyjska korweta rakietowa była zaledwie kilka kilometrów od Helu.

Onet informuje, że Stojkij „to nowa korweta rakietowa rosyjskiej marynarki wojennej, należąca do Floty Bałtyckiej”. „Jego główne uzbrojenie stanowią kierowane pociski Uran o zasięgu 150 km” – czytamy.

Informacja o rzekomym wejściu na polskie wody terytorialne rosyjskiego okrętu zbiega się z organizowanymi na Bałtyku manewrami morskimi NATO – Baltops 2021. W manewrach udział weźmie 40 jednostek z 18 krajów.

Jak informują siły zbrojne, głównym celem Baltops 2021 jest zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw NATO oraz państw partnerskich w ramach programu Partnership for Peace (PfP). Manewry szczególny nacisk kładą na zgranie i pracę zespołową załóg okrętowych pozwalając w ten sposób na rozszerzanie poziomu wyszkolenia. BALTOPS jest ćwiczeniem potwierdzających rolę sił morskich w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich. Wspólnie z manewrami NOBLE JUMP oraz SABER STRIKE występują jako grupa „Allied Shield” (sojusznicza tarcza), która demonstruje, że członkowie Sojuszu są zjednoczeni w realizacji kolektywnej obrony – opisano.

Do informacji o naruszeniu polskiej granicy odniosło się na Twitterze Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RP. „Stwierdzone zobrazowanie naruszenia polskich granic morskich w komercyjnym systemie jest nieprawdą. Informacja tylko i włącznie jednoźródłowa i niewiarygodna. Nasze systemy obserwacyjne nie potwierdzają takiego zdarzenia” – czytamy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!