Wiadomości

Rosyjscy parlamentarzyści zamierzają domagać się od Kijowa odszkodowania za 25 lat rządów na Krymie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosyjscy deputowani będą domagali się od władz w Kijowie odszkodowania za straty, jakie ponieśli mieszkańcy zaanektowanego Krymu, gdy półwysep znajdował się w granicach Ukrainy. W Dumie Państwowej, izbie niższej rosyjskiego parlamentu, powołana została specjalna komisja, która oszacuje straty. Część rosyjskich ekspertów i opozycja krytykuje ten pomysł, nazywając go „niegodnym” i „cynicznym”.

Autorem pomysłu żądania odszkodowania od Ukrainy za 25 lat rządów na Krymie jest przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin. Polityk mówił o tym w Symferopolu, stolicy zaanektowanego półwyspu, w trakcie obchodów piątej rocznicy aneksji.

Kilka dni później rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że administracja prezydenta Rosji nic na ten temat nie wie. Tymczasem jak poinformowało radio Echo Moskwy, w Dumie Państwowej została powołana komisja, która obliczyć ma wysokość roszczeń.

Część rosyjskich ekspertów i niezależnych komentatorów ostrzegła władze Rosji przed takimi działaniami. Autor jednego z blogów ostrzega rosyjskie władze, że tego typu pomysły mogą skutkować tzw. roszczeniami odwetowymi, z którymi wystąpią do Rosji wszystkie kraje, które doznały krzywd – zarówno moralnych, terytorialnych, jak i gospodarczych od Związku Radzieckiego oraz współczesnej Federacji Rosyjskiej.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!