Wiadomości

Rośnie zaniepokojenie TikTokiem w USA. Kongres chce zablokować dostęp do aplikacji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje Polskie Radio 24, dostęp do chińskiej aplikacji TikTok może zostać zablokowany na rynku amerykańskim. W przyszłym miesiącu Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów zagłosuje nad przyjęciem przepisów umożliwiającymi wprowadzenie takiej blokady.

Autorem tych przepisów jest przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych republikanin Michael McCaul. W jego ocenie TikTok narusza normy bezpieczeństwa. Zdaniem kongresmena aplikacja pozwala na nieuprawniony dostęp do danych użytkowników oraz umożliwia władzom w Pekinie manipulowanie treściami wyświetlanymi odbiorcom.

W 2020 roku dostęp do TikToka próbował ograniczyć ówczesny prezydent USA Donald Trump. Te starania nie przyniosły skutku – sądu unieważniały jego decyzje w tym zakresie. Administracja Joe Bidena w 2021 roku formalnie zrezygnowała z prób blokowania aplikacji. Jednak w zeszłym miesiącu wprowadziła zakaz używania TikToka przez pracowników federalnych na urządzeniach rządowych.

TikTok zaprzecza oskarżeniom i twierdzi, że aplikacja zapewnia prywatność wszystkim użytkownikom. Właścicielem aplikacji jest chińskie przedsiębiorstwo z branży IT ByteDance. W serwisie można oglądać krótki nagrania wideo. Zdobył on popularność zwłaszcza wśród nastolatków. W Stanach Zjednoczonych ma ponad sto milionów użytkowników.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!