Wiadomości

Rośnie wśród Polaków świadomość, że propozycje płynące z Berlina są zagrożeniem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Grupy trzymające władzę w Unii Europejskiej, a więc przede wszystkim unijna biurokracja oraz najsilniejsze państwa (Niemcy i Francja) zwiększają naciski w kierunku likwidacji ostatnich form prawnych, pozwalających słabszym państwom bronić się przed prawną i instytucjonalną przemocą.

Chodzi przede wszystkim o prawo weta w sferach podatkowej i polityki zagranicznej, które ma być zniesione zgodnie z tzw. planem Scholza. Polska zapowiada sprzeciw. Tymczasem jak wynika z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na dużej, ponad dwutysięcznej grupie respondentów, Polacy mają coraz większą świadomość narastających zagrożeń. Sprzeciw wobec planów unijnego centrum wyraźnie rośnie.

W odpowiedzi na pytanie: “Czy Polska powinna zgodzić się na zmianę traktatów Unii Europejskiej umożliwiające wprowadzenie nowych podatków w państwach członkowskich, regulacji bezpieczeństwa wewnętrznego i ograniczaniu kompetencji krajów członkowskich UE?” — aż 41 proc. badanych odpowiedziało „zdecydowanie nie” lub „raczej nie”. Na proponowane zmiany zgadza się zaledwie 21 proc. badanych. 38 proc. nie ma zdania w tej sprawie, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę skomplikowaną materię sprawy.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!