Wiadomości

Rośnie liczba zniszczeń i kradzieży w kościołach i innych miejscach kultu w Niemczech

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rośnie liczba zniszczeń i kradzieży w kościołach i innych miejscach kultu – alarmuje doradca ds. kultury w sekretariacie Konferencji Episkopatu Niemiec Jakob Johannes Koch. Liczne dewastacje wewnątrz i na zewnątrz budynków kościelnych w Niemczech „nie wydają się być odzwierciedleniem ślepej wściekłości, lecz są umotywowane ideologicznie” – ocenia.

W artykule dla katolickiego miesięcznika „Herder Korrespondenz” Koch zwraca uwagę, że wskaźnik wykrywalności aktów wandalizmu znajduje się obecnie w dolnym, jednocyfrowym przedziale procentowym.

Telewizja Deutsche Welle zauważa, że zjawisko dewastacji chrześcijańskich symboli i dewocjonaliów jest w Niemczech przestępczo klasyfikowane jako szkody majątkowe. Jedynie w przypadku dowodów pochodzenia ekstremistycznego, takich jak na przykład graffiti ze swastykami, do ścigania sprawców włącza się Urząd Ochrony Państwa.

Zdaniem Kocha konieczna jest nowa ocena tego typu przestępstw. „Stereotypowe wskazywanie przez urzędy na nieumotywowane szkody majątkowe jest niewłaściwe, zwłaszcza, że psychologiczne konsekwencje wandalizmu dla osób wierzących pozwalają uznać go za przestępstwo religijne” – podkreśla. Jak dodaje, „kradzieże i wandalizm w Kościołach nigdy nie są jedynie przestępstwami majątkowymi i aktami dewastacji, ale są przykładem przemocy psychicznej”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!