Wiadomości

Rośnie liczba ofiar supertajfunu Goni, który uderzył w Filipiny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Supertajfun Goni, opisywany jako najsilniejszy w tym roku na świecie cyklon tropikalnym, uderzył w niedzielny poranek we wschodnie wybrzeże wysypy Luzon na Filipinach. Władze donoszą o co najmniej dziesięciu ofiarach żywiołu. Tysiące ludzi ewakuowano.

Supertajfun Goni uderzył w wyspiarską prowincję Catanduanes. Średnia prędkość wiatru osiągała aż 225 km/h, natomiast porywy dochodziły do 310 km/h – podaje amerykańska agencja prasowa Associated Press. Z kolei Reuters poinformował o co najmniej czterech ofiarach śmiertelnych niszczycielskiego żywiołu.

Supertajfun Goni pod względem siły jest odpowiednikiem huraganu atlantyckiego kategorii 5. W niedzielę Goni został zdegradowany do tajfunu, a utrzymujące się prędkości wiatru spadły nieznacznie do 215 km/h – donosi telewizja CNN.

Żywioł przemieszczał się następnie na zachód, dotykając położone na Luzonie prowincje Albay i Quezon i kieruje się obecnie w stronę stolicy kraju – Manili. Wraz z przeniesieniem się na ląd, siła tajfunu stopniowo się zmniejsza, ale jest on wciąż niebezpieczny – ostrzegają filipińskie służby meteorologiczne.

Cyklonowi towarzyszą porywiste wiatry i gwałtowne ulewy, które powodują sztormy, lokalne powodzie i osuwiska błotne. Wiele wiosek zostało podtopionych, nie można do nich dotrzeć drogą lądową, odcięte zostały również linie energetyczne. Kilkaset domów zostało zniszczonych przez błoto i kamienie.

Gubernator prowincji Albay poinformował, że w lawinach błotnych w jego prowincji zginęły co najmniej cztery osoby, w tym jedno dziecko. Lokalna obrona cywilna potwierdziła śmierć trzech innych osób – przekazała AP. Wstępne szacunki rządu centralnego mówią o 10 ofiarach i trzech zaginionych w całym kraju – pisze Reuters.

W centrach ewakuacyjnych przebywa blisko 350 tys. osób, które musiały opuścić swoje domy.

/rmf24.pl, Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!