Wiadomości

Rosjanie uszkodzili ważną przeprawę mostową, łączącą Budziak z resztą kraju

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wskutek rosyjskiego ataku rakietowego uszkodzzona została ważna drogowa i kolejowa przeprawa przez Liman Dniestru w obwodzie odeskim. W ten sposób jedyna trasa łącząca historyczną krainę Budziak z resztą kraju wiedzie obecnie przez Mołdawię.

Most przez Liman Dniestru – zatokę rzeczną, głęboko wcinającą się w ląd, to jedyna przeprawa łącząca historyczny Budziak (m.in. miasta Białogród nad Dniestrem, Izmaił i Kilia) z Odessą i pozostałą częścią Ukrainy. Przerwanie możliwości swobodnej komunikacji w tym regionie nastąpiło równolegle z szeregiem incydentów w sąsiedniej separatystycznej republice Naddniestrza na terytorium Mołdawii.

„Dzisiaj nieprzyjaciel przeprowadził uderzenia na terenie obwodu trzema pociskami. Jeden z nich uderzył w most przez ujście Biełgorod-Dniestrowski Liman, drugi spadł w pobliżu, a trzeci wpadł do wody. Dzięki Bogu nikt nie został ranny. Swoimi działaniami wróg stara się odciąć część obwodu odeskiego i wywołać napięcia pośród wydarzeń w Naddniestrzu” – stwierdził szef Obwodowej Administracji Wojskowej Obwodu Odeskiego Maksym Marcznko, dodając, że uszkodzona linia kolejowa jest obecnie naprawiana. Ruch przez most został wznowiony i odbywa się jednym pasem w obu kierunkach.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!